U17 National Championship

COMPETITIONS - VOLLEYBALL - YOUTH

 

U17 NATIONAL CHAMPIONSHIP – 2020-2021

• For players born in 2004 or later


Pool A – Trakiya Region

• The first two teams qualifies for the semifinals in the Trakiya Region
• The third qualify for an additional semifinal tournament in the Trakiya Region

Schedule / Results

DateTimeRoundTeam 1Team 2Venue, CityResult
2021-03-2710:001Maritza PlovdivVelingrad VolleyVasil Levski Sports School, Plovdiv3-025-3, 25-0, 25-5
2021-03-2713:002Velingrad VolleyRodopa SmolyanVasil Levski Sports School, Plovdiv0-310-25, 8-25, 12-25
2021-03-2714:303Maritza PlovdivRodopa SmolyanVasil Levski Sports School, Plovdiv3-025-3, 25-10, 25-17

Standings

RkTeamМWLPtsSets WonSets LostSet RatioPts WonPts LostPoint Ratio
1.Maritza Plovdiv200660MAX150383.9474
2.Rodopa Smolyan2113331.00001051051.0000
3.Velingrad Volley2020060.0000381500.2533

Zonal Finals – Trakiya Region

• The first three teams qualify for the national finals
• The fourth will play a pre-qualifying tournament

Schedule / Results

DateTimeRoundTeam 1Team 2Venue, CityResult
2021-03-3110:001Maritza PlovdivTopolovoVasil Levski Sports School, Plovdiv3-025-11, 25-10, 25-11
2021-03-3111:301Rodopa SmolyanHebar PazardzhikVasil Levski Sports School, Plovdiv0-317-25, 19-25, 19-25
2021-03-3113:002Maritza PlovdivHebar PazardzhikVasil Levski Sports School, Plovdiv3-025-13, 25-13, 25-13
2021-03-3114:302TopolovoRodopa SmolyanVasil Levski Sports School, Plovdiv

Standings

RkTeamМWLPtsSets WonSets LostSet RatioPts WonPts LostPoint Ratio
1.Maritza Plovdiv330990MAX2251012.2277
2.Hebar Pazardzhik2113331.00001141300.8769
3.Rodopa Smolyan2020060.0000851500.5667
4.Topolovo2020060.000032750.5667

Interregional Qualification Tournament – Pool В

• The pool winner qualifies for the national finals (last 8 of the championship)
• The second and third-placed teams qualify for the additional qualification tournaments

Schedule / Results

DateTimeRoundTeam 1Team 2Venue, CityResult
2021-05-2915:001Maritza PlovdivLokomotiv 1929 NIDOVasil Levski Sports School, Plovdiv3-125-22, 25-20, 23-25, 25-20
2021-05-2917:001CPVK SofiaRakovski DimitrovgradVasil Levski Sports School, Plovdiv3-125-15, 23-25, 25-16, 25-18
2021-05-3010:002Rakovski DimitrovgradLokomotiv 1929 NIDOVasil Levski Sports School, Plovdiv1-320-25, 24-26, 25-23, 15-25
2021-05-3011:302Maritza PlovdivCPVK SofiaVasil Levski Sports School, Plovdiv3-025-15, 25-17, 25-23
2021-05-3015:303CPVK SofiaLokomotiv 1929 NIDOVasil Levski Sports School, Plovdiv3-025-21, 25-19, 25-23
2021-05-3017:303Maritza PlovdivRakovski DimitrovgradVasil Levski Sports School, Plovdiv3-025-18, 25-16, 25-12

Standings

RkTeamМWLPtsSets WonSets LostSet RatioPts WonPts LostPoint Ratio
1.Maritza Plovdiv3309919.00002481881.3191
2.CPVK Sofia3216641.50002282121.0755
3.Lokomotiv 1929 NIDO3123470.57142492570.9689
4.Rakovski Dimitrovgrad3030260.22222042720.7500

National Finals

 Eight teams split into two round-robin pools of four each
 Pool winners and runners-up qualify for the semifinals, third-placed and fourth-placed teams advance to the fifth place and the seventh place matches, respectively

Schedule / Results

DateTimeRoundTeam 1Team 2Venue, CityResult
2021-07-2110:00АSlaviya SofiaLevski SofiaPanayot Pondalov, Sofia1-320-25, 28-26, 27-29, 16-25
2021-07-2112:00ВCPVK SofiaCSKA SofiaPanayot Pondalov, Sofia1-323-25, 25-22, 12-25, 19-25
2021-07-2114:00АKazanlak VolleyMaritza PlovdivPanayot Pondalov, Sofia0-317-25, 23-25, 12-25
2021-07-2116:00ВVelbazhd KyustendilLokomotiv 1929 NIDO SofiaPanayot Pondalov, Sofia3-216-25, 25-23, 26-24, 22-25, 15-11
2021-07-2210:00АSlaviya SofiaMaritza PlovdivPanayot Pondalov, Sofia0-318-25, 11-25, 23-25
2021-07-2212:00ВCSKA SofiaLokomotiv 1929 NIDO SofiaPanayot Pondalov, Sofia3-225-18, 14-25, 20-25, 25-23, 15-11
2021-07-2214:00АLevski SofiaKazanlak VolleyPanayot Pondalov, Sofia3-125:-20, 14-25, 27-25, 25-13
2021-07-2216:00ВCPVK SofiaVelbazhd KyustendilPanayot Pondalov, Sofia3-025-19, 25-17, 25-14
2021-07-2310:00АKazanlak VolleySlaviya SofiaPanayot Pondalov, Sofia3-125-22, 25-14, 21-25, 25-13
2021-07-2312:00ВVelbazhd KyustendilCSKA SofiaPanayot Pondalov, Sofia2-325-14, 21-25, 25-17, 15-25, 10-15
2021-07-2314:00АLevski SofiaMaritza PlovdivPanayot Pondalov, Sofia0-315-25, 22:25, 15-25
2021-07-2316:00ВLokomotiv 1929 NIDO SofiaCPVK SofiaPanayot Pondalov, Sofia0-319-25, 17-25, 23-25
2021-07-2410:00F7Slaviya SofiaLokomotiv 1929 NIDO SofiaPanayot Pondalov, Sofia3-225-23, 13-25, 24-26, 25-15, 15-13
2021-07-2412:00F5Velbazhd KyustendilKazanlak VolleyPanayot Pondalov, Sofia1-325-13, 14-25, 15-25, 16-25
2021-07-2415:00SFCPVK SofiaMaritza PlovdivPanayot Pondalov, Sofia0-321-25, 9-25, 19-25
2021-07-2417:00SFCSKA SofiaLevski SofiaPanayot Pondalov, Sofia3-025-14, 25-20, 25-21
2021-07-2513:00F3Levski SofiaCPVK SofiaPanayot Pondalov, Sofia1-320-25, 16-25, 25-20, 17-25
2021-07-2515:00FCSKA SofiaMaritza PlovdivPanayot Pondalov, Sofia0-39-25, 22-25, 22-25