COMPETITIONS - VOLLEYBALL - YOUTH

 

U16 NATIONAL CHAMPIONSHIP – 2023-2024

• For players born in 2008 or later


Pool A – Trakiya Region

Schedule / Results

DateTimeRoundTeam 1Team 2Venue, CityResult
2023-10-2810:001Maritza PlovdivMaritza Plovdiv 2022SU Vasil Levski, Plovdiv3:025:22, 25:4, 25:8
2023-10-2812:002Maritza PlovdivVacha DevinSU Vasil Levski, Plovdiv3:025:9, 25:16, 25:7

Finals – Trakiya Region

Schedule / Results

DateTimeRoundTeam 1Team 2Venue, CityResult
2022-10-2210:001Maritza PlovdivHebar PazardzhikSU Vasil Levski, Plovdiv3-025-12, 25-21, 25-18
2022-11-1912:002TopolovoMaritza Plovdiv Topolovo, Topolovo0-310-25, 23-25, 15-25
2022-11-1914:003Maritza BelovoMaritza Plovdiv Topolovo, Topolovo0-37-25, 8-25, 11-25

Interregional Qualification Tournament – Pool В

• The pool winner qualifies for the national finals (last 8 of the championship)
• The second and third-placed teams qualify for the additional qualification tournaments

Schedule / Results

DateTimeRoundTeam 1Team 2Venue, CityResult
2024-04-2011:001Maritza PlovdivLyulin Sofia SU Vasil Levski, Plovdiv3-025-13, 25-13, 25-17
2024-04-2012:301Beroe Stara Zagora Troyan VolleySU Vasil Levski, Plovdiv3-218-25, 23-25, 25-22, 25-9, 16-14
2024-04-2017:002Lyulin Sofia Troyan VolleySU Vasil Levski, Plovdiv3-025-23, 25-21, 25-13
2024-04-2018:302Maritza PlovdivBeroe Stara Zagora SU Vasil Levski, Plovdiv3-025-12, 25-9, 25-13
2024-04-2110:003Beroe Stara Zagora Lyulin Sofia SU Vasil Levski, Plovdiv3-125-23, 19-25, 25-14, 25-22
2024-04-2111:303Maritza PlovdivTroyan VolleySU Vasil Levski, Plovdiv3-025-6, 25-5, 25-0

National Finals

• Two groups with six teams each
• The first and second qualify for the final four

Schedule / Results

DateTimeRoundTeam 1Team 2Venue, CityResult
2024-05-2714:001Lubo Ganev RuseMaritza PlovdivОсогово, Кюстедил0:313:25, 18:25, 12:25
2024-05-2716:001CSKA SofiaMinyor PernikОсогово, Кюстедил3:125:15, 22:25, 25:18, 25:17
2024-05-2718:001Rakovski DimitrovgradVelbujd KustendilОсогово, Кюстедил0:320:25, 19:25, 15:25
2024-05-2810:002CSKA SofiaMaritza PlovdivОсогово, Кюстедил0:319:25, 12:25, 18:25
2024-05-2812:002Lubo Ganev RuseVelbujd KustendilОсогово, Кюстедил0:312:25, 20:25, 18:25
2024-05-2814:002Minyor PernikRakovski DimitrovgradОсогово, Кюстедил3:125:12, 25:16, 22:25, 25:20
2024-05-2816:003Lubo Ganev RuseCSKA SofiaОсогово, Кюстедил0:310:25, 15:25, 18:25
2024-05-2910:003Rakovski DimitrovgradMaritza PlovdivОсогово, Кюстедил0:310:25, 22:25, 17:25
2024-05-2912:003Velbujd KustendilMinyor PernikОсогово, Кюстедил2:325:15, 20:25, 22:25, 25:23, 11:15
2024-05-2914:004CSKA SofiaRakovski DimitrovgradОсогово, Кюстедил3:025:15, 25:18, 25:20
2024-05-2916:004Minyor PernikLubo Ganev RuseОсогово, Кюстедил3:125:16, 25:18, 20:25, 25:22
2024-05-3010:004Velbujd KustendilMaritza PlovdivОсогово, Кюстедил0:321:25, 15:25, 17:25
2024-05-3012:005Rakovski DimitrovgradLubo Ganev RuseОсогово, Кюстедил3:025:20, 25:15, 25:18
2024-05-3014:005Minyor PernikMaritza PlovdivОсогово, Кюстедил0:314:25, 14:25, 20:25
2024-05-3016:005Velbujd KustendilCSKA SofiaОсогово, Кюстедил0:312:25, 15:25, 18:25

National Finals – Final Four

• Four teams in a semi-final and final system

Schedule / Results

DateTimeRoundTeam 1Team 2Venue, CityResult
2024-06-0115:00ПФЛевски (София)ЦСКА (София)Левски, София3:125:15, 22:25, 25:18, 25:17
2024-06-0117:00ПФЦПВК (София)Марица (Пловдив)Левски, София3:225:20, 25:22, 14:25, 19:25, 15:12
2024-06-0114:00М3ЦСКА (София)Марица (Пловдив)Левски, София0:314:25, 17:25, 7:25
2024-06-0116:00ФЛевски (София)ЦПВК (София)Левски, София1:323:25, 15:25, 25:20, 14:25