U12 State Championship 2018

COMPETITIONS - VOLLEYBALL - YOUTH

 

U12 NATIONAL CHAMPIONSHIP – 2018

• For players born in 2006 or later



Round 1 – Pool V – Trakiya Region

• Pool winner quaifies for the regional finals and the interregional finals
• Pool runner-up quaifies for the regional qualification round

Schedule / Results

DateTimeRoundTeam 1Team 2Venue, CityResult
2018-04-2013:001Maritza PlovdivRodopa SmolyanLauta, Plovdiv2-025-3, 25-11
2018-04-2014:002Rodopa SmolyanPan Volley PanagyurishteLauta, Plovdiv2-025-19, 25-14
2018-04-2015:003Maritza PlovdivPan Volley PanagyurishteLauta, Plovdiv2-025-5, 25-3

Standings

RkTeamMWLPtsSets WonSets LostSet RatioPts WonPts LostPoint Ratio
1Maritza Plovdiv220240MAX100224.5455
2Rodopa Smolyam2111221.000064830.7711
3Pan Volley Panagyurishte2020040.0000411000.4100

Finals – Trakiya Region

• The tournament determines the final standings of the top three in the region

Schedule / Results

DateTimeRoundTeam 1Team 2Venue, CityResult
2018-04-27forfeit1Hebar PazardzhikTopolovoHebar, Pazardzhik2-025-0, 25-0
2018-04-27forfeit2TopolovoMaritza PlovdivHebar, Pazardzhik0-20-25, 0-25
2018-04-2709:303Hebar PazardzhikMaritza PlovdivHebar, Pazardzhik0-210-25, 6-25

Standings

RkTeamMWLPtsSets WonSets LostSet RatioPts WonPts LostPoint Ratio
1Maritza Plovdiv220240MAX100166.2500
2Hebar Pazardzhik2111221.000066501.3200
3Topolovo202-2040.000001000.0000

 

Interregional Finals – Trakiya and Struma Regions

• Eight teams (four from each region) are split into two pools of four
• Pool winners qualify for the first place match, pool runners-up qualify for the third place match, etc.

Schedule / Results

DateTimeRoundTeam 1Team 2Venue, CityResult
2018-06-0610:00ARodopa SmolyanMaritza PlovdivOsogovo, Kyustendil0-25-25, 7-25
2018-06-0610:00BPirin RazlogMinyor PernikOsogovo, Kyustendil2-025-5, 25-7
2018-06-0611:00AVelbazhd KyustendilChavdar EtropoleOsogovo, Kyustendil0-211-25, 9-25
2018-06-0611:00BMinyor PernikHebar PazardzhikOsogovo, Kyustendil0-219-25, 9-25
2018-06-0615:00AChavdar EtropoleMaritza PlovdivOsogovo, Kyustendil0-26-25, 12-25
2018-06-0615:00BPirin RazlogHebar PazardzhikOsogovo, Kyustendil2-025-20, 25-13
2018-06-0616:00AVelbazhd KyustendilRodopa SmolyanOsogovo, Kyustendil2-025-23, 25-21
2018-06-0616:00BTopolovoMinyor PernikOsogovo, Kyustendil2-025-21, 26-24
2018-06-0617:00AVelbazhd KyustendilMaritza PlovdivOsogovo, Kyustendil0-22-25, 5-25
2018-06-0617:00BTopolovoPirin RazlogOsogovo, Kyustendil0-25-25, 17-25
2018-06-0618:00ARodopa SmolyanChavdar EtropoleOsogovo, Kyustendil0-210-25, 10-25
2018-06-0618:00BHebar PazardzhikTopolovoOsogovo, Kyustendil2-025-11, 25-17
2018-06-0709:30F7Rodopa SmolyanMinyor PernikOsogovo, Kyustendil2-0
2018-06-0709:30F3Chavdar EtropoleHebar PazardzhikOsogovo, Kyustendil2-025-17, 25-19
2018-06-0710:30F5Velbazhd KyustendilTopolovoOsogovo, Kyustendil0-2
2018-06-0710:30FinalPirin RazlogMaritza PlovdivOsogovo, Kyustendil0-26-25, 11-25