Как премина 2021-а година за Марица

cev.eu

Женският волейболен шампион на България Марица (Пловдив) изпраща една много силна година, в която тимът успя да направи дубъл – титла и купа. Отборът участва за четвърти пореден път в групите на Шампионската лига. Маричанки продължиха и страхотната си серия без загуба в НВЛ, която продължава вече шест години. До момента шампионките не са побеждавани в първенство в 123 поредни мача.

Виж как премина 2021-а за Марица:

Януари

Годината започна за маричанки с контроли срещу украинския Прометей (Днипро) воден от най-успешния наставник в историята на Марица Иван Петков и с румънския КСМ Търговище (Търговище). Марица записа юбилейната 100-а поредна победа в НВЛ в първия си официален мач за годината – гостуване на Казанлък Волей (Казанлък), който беше спечелен с 3:1 гейма. В отбора се завърна диагонала Силвана Чаушева.

Февруари

През февруари маричанки участваха на втория турнир от Шампионската лига в Лодз. Поради променения формат на Шампионската лига шампионките изиграха три от шестте си мача в груповата фаза на турнира в Полша. В първия си мач маричанки отново успяха да вземат гейм от световния гранд ВакъфБанк (Истанбул) от Турция. Тимът взе гейм и от домакините от ЛКС Комерскон (Лодз, Полша) и АСПТТ Мюлуз (Мюлуз, Франция). След завръщането си от Полша маричанки записаха пет поредни победи в НВЛ. Шампионките се класираха без проблем и за полуфиналите в турнира за Купа България. Младата волейболистка Виктория Коева се присъедини към първия отбор на шампионките. Официално стана ясно, че Пловдив ще е домакин на Европейското първенство по волейбол за жени.

Март

Снимка: startphoto.bg

През третия месец от годината Марица отново спечели Купа България, след като през миналата година турнирът не се проведе заради коронавируса. Във финала в Пазарджик маричанки победиха категорично с 3:0 ЦСКА (София). За първи път финалът при мъжете и жените се проведе в един и същи ден и в един и същи град. Мирослава Паскова беше избрана за най-добър играч на финалите – MVP. Марица спечели редовния сезон в НВЛ със само един загубен гейм, а през месец март тимът записа шест поредни победи в първенството. Жълто-сините постигнаха и две победи в четвъртфиналните плейофи в НВЛ срещу Перун (Варна) и продължиха към полуфиналите. Пловдивчанки участваха за пореден път в инициатива на Нестле за Живей Активно в Пампорово. Шест маричанки попаднаха в окончателния състав на България U16 за Балканиадата.

Април

Марица стана шампион за седми пореден път в НВЛ в своята история, но за първи път в Пловдив. Шампионките елиминираха Берое (Стара Загора) в полуфиналите с 2:0 победи, а също с 2:0 тимът се справи и с Казанлък Волей (Казанлък), който за първи път игра във финал в първенството. Пет маричанки попаднаха в разширения състав на женския националния отбор, а Жана Тодорова стана посланик на Евроволей 2021 в Пловдив. Кремена Каменова приключи състезателната си кариера, а младият талант Ива Дудова подписа първия си професионален договор.

Май

Спортния директор на школата на маричанки Владимир Котев стана спортен директор на първия отбор. Тимът се раздели с треньора Лазар Лазаров. Старшата на Марица завърши с бронзов медал на националните финали, а Борислава Личева беше избрана за най-добра разпределителка. Пет маричанки попаднаха в състава на България за мачовете от Златната Европейска лига. Станаха ясни и първите нови попълнения на отбора за новия сезон – Симона Димитрова и Лора Славчева. Мирослава Паскова продължи кариерата си в Турция. Двойката на Марица Никол Митева & Катрин Бабачева завършиха на второ място на турнира Sofia Beach.

Юни

Марица U15 стана категорично шампион в ДП до 15 години без загубен гейм. Ива Дудова и Маргарита Гунчева получиха индивидуални награди за съответно най-добър състезател и най-добър разпределител. Марица U12 също стана шампион без загубен гейм. Националките успяха да спечелят за втори път Златната Европейска лига. Добрина Христоскова се завърна в Марица. Капитанката на шампионките Петя Баракова продължи кариерата си в Румъния. Марица U11 завърши на второто място в Регион Тракия.

Юли

Марица U17 стана шампион без загубен гейм в първенството, а три маричанки обраха индивидуалните отличия. Ива Дудова стана MVP, Маргарита Гунчева най-добър разпределител, а Виктория Коева най-добър изпълнител на начален удар. България U16 постигна нещо велико и спечели бронз на Европейското. С бронзовите медали се окичиха шест маричанки – Маргарита Гунчева, Ива Дудова, Мария-Габриела Миличевич, Дияна Борисова, Михаела Иванова и Йоана Докова. Ива Дудова беше избрана за най-добър диагонал. Марица U13 завърши на второто място в ДП. Елица Купеникова беше обявена за най-добър блокировач на финалите. Женският национален отбор започна подготовка за Европейското в Пловдив. Кристина Гунчева се завърна при Жълто-сините, а тимът привлече и единствената чужденка през новия сезон – сръбкинята Николина Ашчерич. Двойката на маричанки Никол Митева & Катрин Бабачева завърши на второто място на турнира от Държавното първенство по плажен волейбол до 18 години в Кърджали.

Август

Борислав Крачанов стана новият треньор на женския отбор на Марица, а тимът стартира подготовка за новия сезон. Стана ясен окончателния състав на България за Евроволей 2021, а в състава попаднаха доскорошните маричанки Жана Тодорова, Мирослава Паскова и Петя Баракова, както и Александра Миланова. Маричанки влязоха в ролите на съдии в инициативата на Нестле за Живей Активно на плажа във Варна. Волейболистките и треньорският щаб на Марица посетиха Араповския манастир „Св. Неделя“. Клубът се включи в благотворителен търг за малкия Милен Николов.

Септември

Пловдив беше домакин за първи път на Европейско първенство по волейбол. Легендата Христо Стоичков беше на гости на шампионките, а неговата марка H8S облече маричанки за новия сезон. Ивелина Монова се завърна в игра за пловдивчани след двугодишно отсъствие. Дългогодишното либеро на шампионките Жана Тодорова премина в украйнския Прометей. Марица участва на приятелски турнир в Турция и Украйна. Шест маричанки попаднаха в състава на България U18 за Световното първенство. Марица научи съперниците си в Шампионската лига. Бившата дългогодишна волейболистка на тима Милена Димова и бившият кинезитерапевт Николай Касабов станаха родители на малкия Никола.

Октомври

Маричанки спечелиха турнира във Варна. В зала Лаута беше направено чисто ново табло за тренировки на отбора. Ивелина Монова стана новият капитан на Марица. Стана ясна програмата на шампионките в Шампионската лига. Отборът на пловдивчани за новия сезон беше съставен 90% от собствени кадри. Тимът стартира новия сезон с победа над Славия (София) в първи мач пред публика от година и половина.

Ноември

Марица игра контроли с турския гранд Галатасарай (Истанбул). Тимът записа три поредни победи в НВЛ и загръгли 120 поредни успеха без загуба в първенството. Маричанки започнаха новия сезон в Шампионската лига със загуба от френския Безие (Безие). Борислав Крачанов стана най-младият треньор в Шампионската лига, а Ива Дудова е втората най-млада състезателка в Шампионска лига.

Декември

Шампионките направиха много силен мач срещу турския гранд Фенербахче Опет (Истанбул) в Шампионска лига. Двубоят беше и първи пред публика в Шампионска лига за тима от над година и половина. Те взеха гейм и бяха много близо да вземат и втори гейм на турския тим. Марица пусна в продажба календара за 2022-а година. Тимът записа и две победи в НВЛ. В последния си мач за годината маричанки загубиха от Динамо – Ак Барс (Казан) в Русия. Марица U15 завърши на петото място на международния турнир „Звезди на бъдещето“. Маричанки завършиха годината с най-младия си състав в клубната история.